Prezydent Andrzej Duda podpisuje ustawę wprowadzającą "babciowe" – szczegóły i terminy dotyczące nowego świadczenia

Z dość świeżych doniesień płynących prosto z Kancelarii Prezydenta wynika, że Andrzej Duda zdecydował się na podpisanie ustawy, której głównym zadaniem jest wprowadzenie tzw. „babciowego”. Poznaj szczegóły tego świadczenia, dowiedz się kiedy będzie dostępne do pobrania i dla kogo zostało stworzone, a także jakie inne wsparcie przewiduje ów dokument.

Dnia 10 czerwca 2024 roku, informacje o podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nowej ustawy pt. „Aktywny rodzic”, zwanej potocznie „babciowym”, pojawiły się na platformie X. Ustawa ta ma na celu pomoc rodzicom w równoczesnym prowadzeniu aktywności zawodowej oraz wychowaniu dzieci.

Przed podpisaniem dokumentu przez Prezydenta, 23 maja tego samego roku odbyło się jego głosowanie w Senacie. Głównym celem ustawy jest wprowadzenie trzech różnych świadczeń mających na celu wspieranie rodziców w ich działalności zawodowej. Wszystkie trzy propozycje zyskały aprobatę 85 senatorów, tylko jeden był przeciwny, a nikt nie wstrzymał się od głosu.

Ustawa „Aktywny rodzic” wprowadza trzy nowe świadczenia, które mają na celu wspieranie rodziców dzieci w wieku od 12 do 35 miesięcy, zarówno w ich aktywności zawodowej jak i podczas wychowywania maluchów. Są to:

– „Aktywni rodzice w pracy” (inaczej „babciowe”), gdzie przewidziane jest wsparcie finansowe w wysokości 1500 zł dla rodziców podejmujących pracę, a dla rodziców niepełnosprawnych dzieci kwota wynosi 1900 zł;

– „Aktywnie w żłobku”, gdzie świadczenie wynosi 1500 zł, ale nie może przekroczyć kosztów pobytu dziecka w placówce;

– „Aktywnie w domu”, które wynosi 500 zł.

Począwszy od 1 października 2024 roku, wszyscy zainteresowani rodzice będą mogli skorzystać z nowych rozwiązań. Wypłat świadczeń będzie dokonywał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wraz z wejściem w życie nowej ustawy, ustawa z dnia 17 listopada 2021 r. o rodzinnym kapitale opiekuńczym przestaje obowiązywać.