Bezpieczna jazda motocyklem po zmroku. O czym pamiętać?

Wielu motocyklistów ceni sobie nocne wypady jednośladem. Niekiedy jest to również konieczność. Jazda po zmroku ma swój klimat, ale wymaga zachowania wyjątkowej ostrożności oraz przygotowania odpowiedniego ekwipunku. Jaki strój należy ubrać na motocyklowy wyjazd po ciemku? Podpowiadamy, o czym koniecznie musisz pamiętać, wyruszając w trasę nocą.

Po zmroku bardzo obniża się widoczność na drodze. Mimo tego, że światła motocyklowe (z homologacją) dostosowane są do jazdy po zachodzie słońca, inni kierowcy mogą Cię nie zauważyć, a i Ty nie będziesz mieć tak dobrego pola widzenia jak w za dnia. Wyjeżdżając po zmroku, należy koniecznie uwzględnić zasady bezpiecznej i komfortowej jazdy – z myślą o Tobie i innych uczestnikach ruchu drogowego.

Istotny jest odpowiedni, widoczny strój motocyklowy

Jak przygotować swoje motocyklowe wyposażenie na nocną wyprawę? Przede wszystkim sprawdź swój kask. Wyczyść dokładnie przednią szybę, bo każda rysa może załamywać światło i uniemożliwić normalne widzenie. Zabierz ze sobą w drogę mokre chusteczki, którymi (w razie potrzeby) przetrzesz wizjer. Jeżeli szyba jest połamana lub ma wiele rys, których nie można usunąć – wymień ją na nową.

Widoczność to słowo klucz w przypadku poruszania się motocyklem po zmroku. Bardzo istotną rolę gra tutaj strój motocyklowy. Najlepiej, jeśli postawisz na znaną i cenioną markę. Każdy element odzieży (niezależnie, czy jest to np. kurtka Seca, czy kombinezon Shima) powinien mieć jaskrawą barwę i naniesione odblaski. Tego typu atrybuty ma wiele ubrań dla motocyklistów. Możesz też założyć na siebie dodatkową kamizelkę odblaskową, zwiększającą Twoje bezpieczeństwo.

Zwróć uwagę na fakt, że wieczorem jest chłodniej niż w dzień. Zabierz ze sobą odzież termoaktywną i kominiarkę. Ubrania, takie jak np. kurtka Shima, mają często specjalną podpinkę osłaniającą przed chłodem – w nocy warto skorzystać z tej opcji.

Przed wyruszeniem w podróż sprawdź stan wszystkich ubrań motocyklowych. Nie zapomnij również o przygotowaniu swojego motocykla. To kluczowe w bezpiecznym dotarciu do celu.

Pamiętaj o prawidłowym ustawieniu świateł

Sprawdź, czy działa kompletne oświetlenie, w które wyposażony jest motocykl. Zweryfikuj pracę świateł stop, kierunkowskazów, mijania oraz oświetlenia tablicy rejestracyjnej. Zwróć uwagę, czy prawidłowo funkcjonują także światła drogowe – mogą się przydać, gdy będziesz poruszać się pustą i nieoświetloną drogą. Jeżeli oświetlenie nie działa, wymień żarówkę albo skorzystaj z usług serwisu mechanicznego.

Jeżeli masz możliwość, udaj się na stację kontroli pojazdów, aby zweryfikować ustawienie świateł. Wykwalifikowany diagnosta wyreguluje odpowiednio ich wysokość tak, aby nie oślepiać innych uczestników ruchu drogowego i zapewnić Ci jak najlepsze oświetlenie drogi. Warto też dokładnie wyczyścić wszystkie światła przed ruszeniem w trasę.

Poza światłami istotne są także inne elementy wyposażenia motocykla. Skontroluj działanie hamulców, sprawdź stan oleju i płynu chłodniczego. Wszystko to wpływa na bezpieczeństwo jazdy, również w nocy.

Uwaga na zagrożenia, które mogą utrudnić jazdę

Pamiętaj, aby dostosować prędkość do warunków na drodze. Wieczorem szosa może być bardziej wilgotna i mniej przyczepna, dlatego należy jeździć wolniej i uważniej. Koncentracja wymagana jest szczególnie wtedy, gdy przejeżdżasz w okolicach pól, łąk czy lasów. Zderzenie z dziką zwierzyną może być dla nieosłoniętego motocyklisty poważnym zagrożeniem. Nie trzymaj się za blisko skraju jezdni – grozi to najechaniem na dziurę albo zapadniętą studzienkę. Dokładnie czytaj znaki i dostosowuj się do nich.

Zwracaj uwagę na pieszych, którzy (często nieoświetleni czy będący pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających) idą poboczem i mogą w nieoczekiwanym momencie wtargnąć na jezdnię. Nie wpatruj się też w pojazdy nadjeżdżających z naprzeciwka samochodów. Światło może na chwilę Cię oślepić, co utrudnia manewrowanie i zachowanie równowagi.

Zwiększ również czujność w stosunku do innych kierowców. Zrezygnuj z manewrów wyprzedzania w ryzykownych miejscach. Zwróć uwagę na fakt, że mimo odpowiedniego oświetlenia motocykla i ubrań z odblaskami, wzrok pozostałych uczestników ruchu drogowego nie jest już tak czujny, a zmrok wzmaga zmęczenie. Reakcja na poszczególne zdarzenia będzie więc opóźniona, co w przypadku braku czujności z Twojej strony może doprowadzić do tragedii.

Na koniec istotna porada. Nocą człowiek o wiele szybciej się męczy. Koncentracja i pełne skupienie obniżają efektywność organizmu. Ruszaj w drogę wypoczęty, po lekkim posiłku. Rób też regularne postoje, na których pobudzisz ciało delikatną gimnastyką. Jeżeli poczujesz senność, zjedź na odpoczynek, a nawet chwilową drzemkę.