Bieżące wsparcie finansowe dla rodziców: do 400 złotych miesięcznie, ale pod pewnym warunkiem

Uruchomiono nowe świadczenie, które umożliwia rodzinom z dziećmi otrzymanie wsparcia finansowego nawet do 400 złotych miesięcznie na opłacenie kosztów żłobka. Wskazane jest jednak, że aby otrzymać te fundusze, rodzice muszą najpierw zarejestrować swoje dane oraz informacje o swoim dziecku w odpowiednim rejestrze, jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Zaczynając od 1 kwietnia 2022 roku, rodzice mają możliwość aplikowania o dofinansowanie opłat za pobyt swojego dziecka w żłobku, w klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. W samym 2023 roku, liczba Polaków, którzy skorzystali z tej formy wsparcia finansowego, wyniosła 429,3 miliona złotych.

Osoby, które nie są beneficjentami Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego (RKO), mają prawo do ubiegania się o dofinansowanie na żłobek. Ciekawym jest fakt, że korzystanie z RKO dla jednego dziecka w rodzinie nie wyklucza możliwości ubiegania się o dofinansowanie do żłobka dla innego dziecka z tej samej rodziny. Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka prasowa dolnośląskiego ZUS, podkreśla, że możliwe jest jednoczesne korzystanie z dofinansowania na żłobek dla jednego dziecka oraz otrzymywanie RKO na troskę nad drugim dzieckiem w rodzinie.

Dofinansowanie, popularnie nazywane „żłobkowym”, może zostać wykorzystane nie tylko na opłacanie żłobka, lecz także na pokrycie kosztów klubu dziecięcego lub pobytu u dziennego opiekuna. ZUS przyznaje to wsparcie finansowe osobom będącym rodzicami, pełnoprawnymi opiekunami lub osobom, które mają na sobie obowiązek opieki nad dzieckiem wynikający z decyzji sądu. Kluczowym wymogiem jest to, aby dziecko uczęszczało do żłobka, klubu dziecięcego lub korzystało z usług dziennego opiekuna, a także aby nie otrzymywano Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego (RKO) na to konkretne dziecko.