Dekret Putina zwiększa stan liczebny rosyjskiej armii do 1,32 mln żołnierzy

Władimir Putin, autorytarny przywódca Rosji, wydał dekret w piątek, który nakazuje zwiększenie siły rosyjskich sił zbrojnych o 170 tys. do łącznej liczby 1,32 mln żołnierzy. Ta informacja została potwierdzona przez agencję Interfax-Ukraina, która zacytowała źródło prawa Kremla.

Po wprowadzeniu tych przepisów, całkowita liczba personelu służącego w armii Rosji wzrośnie do 2 mln 209 tys. osób – jak podała ukraińska agencja informacyjna.

Moskiewski rząd usprawiedliwia ten krok, twierdząc, że „wzrost zagrożeń” jest konieczny do „prowadzenia specjalnej operacji wojskowej”, terminu często używanego w rosyjskiej propagandzie do opisania konfliktu z Ukrainą. Zasugerowano również, że decyzja ta jest reakcją na „ciągłe rozszerzanie NATO”.

W sierpniu 2022 roku, sześć miesięcy po inwazji Rosji na Ukrainę, Putin wyemitował dekret nakazujący zwiększenie liczebności sił zbrojnych o 137 tys. do poziomu 1,15 mln żołnierzy. Wówczas poinformowano, że ogólna liczebność armii ma wzrosnąć do 2,04 mln osób. Rozporządzenie to weszło w życie 1 stycznia 2023 roku.