Kiedy wybrać dla kota karmę z rybami?

Podstawą diety wszystkich kotów są białka i tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Koty nie są przystosowane do trawienia węglowodanów i wzbogacanie ich codziennych posiłków składnikami pochodzenia roślinnego nie ma wielkiego sensu, a w wielu przypadkach może być wręcz szkodliwe. Dobrej jakości karmy dla kotów bazują na drobiu, wieprzowinie, wołowinie, mięsie królików lub innych zwierząt hodowlanych. Dużą popularnością cieszą się również karmy na bazie ryb. Kiedy warto po nie sięgać?

Kocie karmy z rybą

W sprzedaży znaleźć można wiele rodzajów karm dla kotów wzbogaconych lub wręcz bazujących na mięsie ryb i rybim tłuszczu. Warto pamiętać, że ryby są doskonałym źródłem łatwo przyswajalnego białka i doskonałej jakości oleju – tłuszczu. Nic więc dziwnego, że wiele kotów przepada za tego typu karmami i chętnie po nie sięga. Do produkcji kocich karm wykorzystuje się przede wszystkim popularne gatunki ryb morskich, takich jak tuńczyk, makrela, niekiedy łosoś i sardynki. Pod względem dostarczanych wartości odżywczych tego typu karmy dla kotów w niczym nie ustępują karmie bazującej na mięsie zwierząt hodowlanych. Są równie sycące, zawierają odpowiednią proporcję składników odżywczych, taurynę, minerały i witaminy potrzebne kotom do prawidłowego rozwoju. Mają natomiast inny smak, który wielu kotom niezwykle odpowiada, przez co traktują tego typu pokarm jak prawdziwy przysmak.

Właściwości ryb w diecie

Ryby morskie są doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6, wapnia i fosforu, dlatego warto włączać je do diety każdego mięsożercy, również kota. W przypadku profesjonalnych karm dla kotów ilość znajdujących się w porcji pożywienia minerałów, w tym wspomnianego wcześniej wapnia i fosforu, jest ściśle kontrolowana. Dzięki temu karma nie ma negatywnego wpływu na zdrowie zwierzęcia – gdy w menu kota będzie zbyt dużo tego typu pierwiastków, mogą pojawić się problemy z układem moczowym, a później z nerkami. Na szczęście skład profesjonalnej karmy dla kotów jest zawsze szczegółowo kontrolowany i podawanie tego typu pożywienia jest w pełni bezpieczne, w odróżnieniu od serwowania zwierzęciu ryb w całości lub z puszki.

Karma z rybą jest zawsze dobrym wyborem, gdy kot preferuje rybie smaki i chętnie pobiera tego typu pokarm. Sięgając po dobrej jakości karmę dla kota, w której składzie znajdują się ryby, nie ma obaw, że dostarczymy zwierzęciu zbyt dużą ilość fosforu i wapnia. Nie trzeba martwić się również o przekarmienie kota, pod warunkiem przestrzegania zalecanych porcji. Karmy z rybą są produktami pełnoporcjowymi i podobnie jak karmy mięsne, dostarczają kotom wszystko, czego potrzebuje ich organizm.