Na co zwrócić uwagę przy zakupie pompy ciepła

Kryzys na rynku surowców energetycznych sprawił, że coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie domu pompami ciepła. Te nowoczesne urządzenia są nie tylko ekonomiczne, ale i ekologiczne. Ze względu na różne rodzaje pomp ciepła, warto dowiedzieć się, na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie tego rodzaju sprzętu.

Czym są pompy ciepła

Pompa ciepła to urządzenie korzystające z odnawialnych źródeł energii. Zasada działania wszystkich typów urządzeń jest taka sama i polega na odbieraniu ciepła pochodzącego z zewnątrz i przetwarzaniu go w ciepło użytkowe, które można wykorzystać do ogrzewania pomieszczeń. Żeby urządzenie mogło działać prawidłowo, niezbędne jest stworzenie instalacji, w której krąży czynnik odpowiedzialny za absorbowanie energii z otoczenia i przesyłanie jej do urządzenia. We wnętrzu jednostki centralnej znajdują się najważniejsze elementy pompy ciepła, takie jak:

  • parownik,
  • sprężarka
  • skraplacz,
  • zawór rozprężny.

To właśnie te elementy są odpowiedzialne za odzyskiwanie pobranego z otoczenia ciepła. Tego rodzaju urządzenia wyróżniają się dużą wydajnością. Do wytworzenia 5 kW ciepła potrzeba jedynie 1 kW energii elektrycznej. Dostarczenie energii jest niezbędne do zasilania sprężarki. Przy wyborze pompy ciepła warto zwrócić uwagę na jej jakość. Zaleca się także korzystanie z usług renomowanych firm, które zapewniają wsparcie na każdym etapie inwestycji.

Podstawowe typy pomp ciepła

Firma produkująca pompy ciepła może mieć w swej ofercie różne typu urządzeń. Do najpopularniejszych zaliczyć należy pompy powietrzne. W przypadku tego rodzaju konstrukcji energia jest pobierana z zewnątrz budynku i przekazywana do wody zasilającej instalację centralnego ogrzewania. Warto wiedzieć, że kiedy temperatura na dworze ulega obniżeniu, wydajność urządzenia spada.

Jeśli komuś zależy na maksymalnej efektywności, powinien zainteresować się gruntową pompą ciepła. Taki sprzęt wykorzystuje geotermalną energię skumulowaną w gruncie. Temperatura gruntu na głębokości poniżej 1,5 m jest stała i wynosi od 0°C do 8°C. Wadą tego rozwiązania są wysokie koszty inwestycji związane z koniecznością wykonywania odwiertów.

Trzecią grupę urządzeń stanowią wodne pompy ciepła. Woda gruntowa, podobnie jak ziemia utrzymuje stałą temperaturę przez całą zimę, stanowi więc dobre źródło energii, która może zostać przekształcona w ciepło użytkowe. Niestety elementy pompy ciepła zanurzone w wodzie są narażone na korozję, a woda znajdująca się w studni głębinowej wymaga regularnego filtrowania. Wszystko to sprawia, że korzystanie z tego rodzaju pomp ciepła jest opłacalne jedynie w przypadku obiektów o dużym zapotrzebowaniu na energię cieplną.