niebezpieczne SMS-y

Niebezpieczne SMS-y o próbie dostarczenia przesyłki

Duża część naszego życia przeniosła się do internetu, a zakupy on-line to dla wielu ludzi codzienność. Wykorzystują to cyberprzestępcy, którzy wysyłając do nas niebezpieczne SMS-y, próbują wyłudzić nasze dane. Ostatnio słychać o nich częściej.

Niebezpieczne SMS-y – czyli jakie?

Cyberprzestępcy w okresie przedświątecznym liczą na nasze roztargnienie. Zamawiamy bowiem wiele prezentów przez internet. Czasami nawet nie wiemy, czy wszystkie paczki już do nas dotarły. Właśnie na to liczą internetowi oszuści. Wysyłają oni ostatnio na bardzo szeroką skalę wiadomości tekstowe, w których informują o komplikacjach związanych z dostarczeniem do nas przesyłki. Dla zmyłki wysyłają oni niebezpieczne SMS-y z różnymi pretekstami. A to nieudana próba doręczenia paczki, a to możliwość wyboru jej dostarczenia lub ostatnia szansa na odbiór przesyłki. Te czynniki mają nas zachęcić do kliknięcia linku załączonego w wiadomości tekstowej. W momencie, gdy to zrobimy, zostaniemy przekierowani na fałszywą stronę internetową firmy kurierskiej. Mamy z niej pobrać aplikację, za której sprawą kurier doręczy nam podobno nasze zakupy. Jednak tak naprawdę pobieramy na nasz telefon wirusa, a ściślej mówić trojana. Dzięki niemu cyberprzestępcy będą mieli dostęp między innymi do naszego konta bankowego.

Jak uchronić się przed cyberprzestępczością?

Przede wszystkim musimy być uważni. W przypadku gdy nasza paczka nie dotarła do nas na czas, a my dostaliśmy takiego SMS-a, to najpierw skontaktujmy się telefonicznie z firmą kurierską. Wysyłają one bowiem wiadomości o próbie doręczenia przesyłki, aczkolwiek nie zawierają one żadnych podejrzanych linków. Podczas telefonicznej rozmowy potwierdzimy, czy wiadomość, którą otrzymaliśmy to atak cyberprzestępców, czy SMS od kuriera.

Jeśli jednak kliknęliśmy taki link to jeszcze nie tragedia. Cyberprzestępcy bowiem podczas tego ataku stawiają na pobranie aplikacji. W momencie, gdy ją pobierzemy, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z naszym bankiem i poinformować o cyberataku na naszego smartfona. Ważne, żeby zrobić to z innego urządzenia niż to zainfekowane. Aplikacja, którą rozsyłają poprzez niebezpieczne SMS-y cyberprzestępcy, jest podobno niebezpieczna dla urządzeń z Androidem. Uważajcie więc na siebie i swoje telefony.