Oszustwo metodą "na blika" – wyłudzanie kodów blik od ofiar

W centrum Gdańska mężczyzna został zatrzymany przez policję pod zarzutem oszustwa. Wykorzystując metodę „na blika”, wyłudzał kody blik od niewinnych ludzi i następnie realizował je przy użyciu bankomatu. Funkcjonariusze udowodnili mu winę, zabezpieczając w jego posiadaniu przeszło 4 tysiące złotych.

Zjawisko to miało miejsce w ubiegły poniedziałek, kiedy to stróże prawa z komendy w śródmieściu Gdańska zatrzymali podejrzanego. Czynności przestępcze polegały na włamywaniu się na konta osób trzecich poprzez portale społecznościowe, a następnie wyłudzaniu kodów blik od ich znajomych.

Niestety, służby nie ujawniają szczegółów dotyczących przebiegu akcji. Możemy jedynie spekulować, że jedna z ofiar zdążyła zorientować się w sytuacji i powiadomiła o tym funkcjonariuszy. Zdawała sobie sprawę z tego, że za pomocą bankomatu oszust wypłacił pieniądze. Przy odpowiednim dostępie do historii transakcji finansowych na koncie bankowym takie informacje nie są trudne do uzyskania.

Dzięki informacjom uzyskanym od ofiary, policjanci udali się w okolice bankomatu, z którego prawdopodobnie oszust dokonał wypłaty. Na miejscu zauważyli młodego mężczyznę, którego kontrola doprowadziła do znalezienia przy nim ponad 4 tys. złotych.