Policja zatrzymuje serialowych złodziei po włamaniu do paczkomatu – nałożono na nich 52 zarzuty

Siły policyjne otrzymały zgłoszenie o incydencie kradzieży poprzez włamanie do paczkomatu w gminie Iława. Według ustaleń śledztwa, sprawcy, których tożsamość pozostawała nieznana podczas początkowej fazy dochodzenia, korzystali z specjalnie wytworzonego narzędzia, aby podważyć drzwiczki skrytek i zabierać z nich przesyłki.

We kwietniu 2024 roku, służby policyjne otrzymały zgłoszenie o kolejnym incydencie kradzieży z paczkomatu w gminie Iława. Śledczy ustalili, że niewiadomi sprawcy użyli jakiegoś narzędzia do podważenia drzwiczek skrytek i wyjęcia zawartości. Działając szybko i dążąc do uniknięcia wykrycia, sprawcy najwyraźniej sądzili, że uda im się uniknąć odpowiedzialności za włamanie. W rzeczywistości było zupełnie inaczej. Policja przyjęła zgłoszenie o przestępstwie, przesłuchała świadków, zabezpieczyła nagrania z monitoringu i przeprowadziła oględziny miejsca zdarzenia. Oprócz sporządzenia dokumentacji fotograficznej, zabezpieczenia śladów i gromadzenia informacji na temat włamania, policjanci również dokonali szczegółowej analizy podobnych incydentów i identyfikacji osób, które mogłyby być związane z tym przestępstwem.

Rezultatem solidnej pracy, determinacji oraz szeroko zakrojonych działań operacyjnych było odkrycie tożsamości podejrzanych. Okazało się, że sprawcami byli trzej mieszkańcy Iławy. Mężczyźni zostali aresztowani i umieszczeni w celi policyjnej. Podczas dalszych procedur ujawniono, że oprócz włamania do paczkomatu, osoby te mają na swoim koncie także inne przestępstwa. W wyniku efektywnej pracy lokalnej jednostki policji, trzem mężczyznom w wieku od 18 do 22 lat przedstawiono aż 52 zarzuty. Jak się okazało, wykonywali również włamania do myjni samochodowych i ciężarówek, skąd kradli paliwo. Postępowania umorzone w tamtym czasie zostały wznowione, a sprawcy nie unikną odpowiedzialności za swoje czyny. Za kradzież poprzez włamanie kodeks karny przewiduje karę do 10 lat pozbawienia wolności.