Rosyjskie siły zbrojne modyfikują strategię ataku dronami: staja się trudniejsze do wykrycia

Według rzecznika ukraińskich sił powietrznych, płk. Jurija Ihnata, rosyjska armia dokonała istotnej zmiany w swojej strategii ataku. Jak donosi portal RBK-Ukraina, Rosjanie teraz wysyłają swoje drony szturmowe na Ukrainę na świt, a nie jak dotychczas – w nocy.

Ihnat wyjaśniał, że przeważnie rosyjskie naloty dronowe odbywały się pomiędzy 22:00 a 3:00-4:00, atakując z różnych stron. W ostatnim okresie jednak, obserwuje się zmianę godzin ataku na wczesne poranki. Ta modyfikacja taktyki była widoczna podczas czwartkowego ataku, kiedy to nad Ukrainę posłano dziesięć bezzałogowych statków powietrznych.

Płk Ihnat przyznał, że nowa strategia rosyjskich sił zbrojnych przesuwa ramy czasowe ich działań ofensywnych. Obecnie alarmy mogą trwać nawet do 8:30 rano. – Zazwyczaj o tej porze już prezentowaliśmy dane dotyczące zestrzelonych dronów – ile ich było, gdzie i co zostało zniszczone – przyznał rzecznik.

Nowa taktyka Rosjan wprowadza dodatkowe trudności dla sił ukraińskich. Zdaniem płk. Ihnata, wykrycie celów nie jest łatwe, szczególnie podczas porannych mgieł i zachmurzenia. Wszystko to dodatkowo utrudnia pracę mobilnych grup ogniowych, które nie mogą wizualnie śledzić celu – dodał Ihnat.

Rano w czwartek, 16 listopada, Rosjanie przeprowadzili atak z południa, wysyłając dziesięć dronów szturmowych nad terytorium Ukrainy.