Czym różni się snooker od bilarda?

Obecnie istnieje wiele różnych gier rozgrywanych na stołach bilardowych. Dlatego wiele osób nie potrafi odróżnić ich poszczególnych wersji. Ze względu na to, że obecnie wśród najpopularniejszych tego typu rozgrywek wymieniamy bilard i snooker, warto poznać najważniejsze różnice między tymi dyscyplinami, a także podstawowe zasady gry. Czym więc różni się snooker od bilarda? Podpowiadamy.

Snooker a bilard – co warto wiedzieć?

Obecnie zarówno bilard, jak i snooker należą do najpopularniejszych odmian gier bilardowych na świecie. Ta pierwsza dyscyplina to potoczna nazwa „ósemki”, czyli jednej z wielu odmian bilarda amerykańskiego. Snooker z kolei jest odmianą bilarda angielskiego. Obie te dyscypliny różnią się od siebie nie tylko zasadami dotyczącymi rozgrywek, ale także wielkością stołu, liczbą zawodników, ich ubiorem, a nawet rozmiarem i kolorami bil.

Podstawowe różnice między snookerem a bilardem

Niezależnie od tego czy chcielibyśmy zacząć oglądać turnieje poszczególnych odmian bilarda, czy też grać w snookera lub ósemkę, warto wiedzieć, jakie są podstawowe różnice między tymi dwoma dyscyplinami. Jak informują specjaliści, którzy prowadzą ranking legalnych bukmacherów w Polsce, najciekawszą różnicą między bilardem a snookerem jest kolor bil, a także ich wielkość. Do gry w bilard używa się 16 bil o średnicy 57,2 mm. Zalicza się do nich białą bilę rozgrywającą, która nie posiada wartości numerycznej oraz 7 pełnych w zróżnicowanych kolorach. Dodatkowo 7 biało-kolorowych i czarną ósemkę.

Z kolei w snookerze wykorzystuje się 23 bile o mniejszej średnicy, ponieważ 52,5 mm. Zalicza się do nich białą bilę rozgrywającą, a także 15 bil czerwonych i 7 kolorowych, czyli żółtą, zieloną, brązową, różową, czarną i niebieską. Bile w snookerze nie mają przypisanej wartości numerycznej, a ich kolor jest jednolity. Z kolei w bilardzie mają przypisane wartości numeryczne. Kolejną różnicą między snookerem a bilardem jest stół. Ten do snookera ma od 9 do 12 stóp. Z kolei do bilarda od 6 do 10 stóp.

Zasady gry w snookera i bilarda

Snooker różni się od bilarda również zasadami gry. Wśród podstawowych różnic można wymienić tę dotyczącą punktacji. W przypadku bilarda jest ona prosta, ponieważ każda prawidłowo wbita bila wiąże się z przyznaniem punktu, a nieprawidłowo – jego odjęciem. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcia zarówno wyniku ujemnego, dodatniego, jak i zerowego.

Snooker zaś bazuje na przyznawaniu punktów, których wartość uzależniona jest od koloru wbitej bili. Za bilę czerwoną gracz otrzymuje jeden punkt, za żółtą dwa punkty, za zieloną 3, za brązową 4, za niebieską 5, za różową 6, a czarną 7 punktów. Dodatkowo w przypadku klasycznego bilarda zasada jest prosta – należy najpierw wbić wszystkie całe lub połówki bili, a na końcu czarną. Z kolei w snookerze obowiązuje hierarchiczność wbijania bili. Najpierw należy wbić bilę czerwoną, później żółtą, potem czerwoną, zieloną, czerwoną i w taki sposób wbijać je aż do czarnej, stosując przeplatankę czerwonych bili z bilami innego koloru.