Morawiecki triumfuje: Rozporządzenie o 0% VAT na żywność w I kwartale 2024 r. znajduje się już w Dzienniku Ustaw

Minister finansów na polecenie premiera Mateusza Morawieckiego podpisał rozporządzenie dotyczące zastosowania stawki VAT na poziomie 0% do towarów spożywczych w pierwszym kwartale 2024 roku. Wiadomość o tym opublikowano w sobotnie popołudnie w Dzienniku Ustaw.

Decyzję tę premier Morawiecki zapowiedział już w czwartek, podkreślając, że rozporządzenie zostanie podpisane na jego zlecenie przez ministra finansów. Zapowiedź ta została skierowana do publiczności za pośrednictwem Facebooka.

W sobotnie popołudnie informacje o podpisaniu rozporządzenia przez ministra Andrzeja Kosztowniaka pojawiły się w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z treścią nowych przepisów, „do dnia 31 marca 2024 r. obniżoną do wysokości 0 proc. stawkę podatku stosuje się również do towarów spożywczych” wymienionych w właściwej ustawie.

Na jednej z platform społecznościowych premier Morawiecki ogłosił: „Minister Finansów podpisał właśnie na moje polecenie rozporządzenie VAT 0 proc. na żywność. To oszczędność na zakupach dla milionów polskich rodzin”. Dodatkowo podkreślił, że jest to efekt skutecznej i ambitnej polityki.

Premier Morawiecki zapowiadał przedłużenie obowiązywania zerowej stawki VAT na żywność na kolejny kwartał podczas debaty w Sejmie. 20 listopada posłowie PiS wniesli do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, który zakłada przedłużenie zerowego VAT na żywność od 1 stycznia do końca czerwca 2024 roku.

Podczas sejmowej debaty premier Morawiecki zwrócił się do polityków opozycji, sugerując, że opowiadają się oni za zwiększeniem cen żywności poprzez nieprzyjęcie proponowanego przez PiS rozporządzenia o zerowym VAT na żywność.