Nowa fabryka dronów Baykar TB2 i TB3 na Ukrainie: 120 jednostek rocznie

Haluk Bayraktar, który jest na czele tureckiego giganta obronnego Baykar, podzielił się informacją o rozpoczęciu budowy nowego zakładu produkcyjnego nieopodal Kijowa. Zakład ten będzie produkował dwa modele dronów firmy – Bayraktar TB2 i TB3. Informację tę przekazała globalna agencja informacyjna Reuters.

Planowane jest, że w nowo powstałej fabryce zatrudnienie znajdzie około 500 osób. Baykar w swoim oświadczeniu poinformował również, że obecnie drony TB2 są eksportowane do 30 różnych krajów na świecie. Według analizy wykonanej przez międzynarodowy think tank SIPRI, na liście odbiorców znajdują się państwa takie jak Ukraina, Etiopia, Libia oraz Azerbejdżan.

Haluk Bayraktar wskazał, że proces budowy nowego zakładu powinien potrwać około 12 miesięcy. Po zakończeniu prac budowlanych, nastąpi konfiguracja wnętrza, instalacja sprzętu oraz ustawienie struktury organizacyjnej.

Dyrektor Baykar dodał, że zakład ma potencjał produkcyjny wynoszący około 120 dronów rocznie. Na pytanie o ewentualne zagrożenia związane z trwającym konfliktem i ich wpływ na działalność firmy, Bayraktar zapewnił, że nie ma żadnych przeszkód, które mogłyby powstrzymać realizację planów.