Unia Europejska gotowa na przekazanie wsparcia finansowego Ukrainie mimo potencjalnego weta ze strony Węgier.

Wysoko postawiony urzędnik Unii Europejskiej zapewnił w rozmowie z agencją Reutera, że organizacja jest zdeterminowana do dostarczenia pomocy finansowej Kijowowi, nawet mimo możliwości zawetowania tego planu przez rząd Węgier na nadchodzącym szczycie. Czyn ten wydaje się być odpowiedzią na groźby premiera Viktora Orbana o zablokowaniu 50 miliardów euro wsparcia dla Ukrainy do 2027 roku, oraz procesu akcesji do Unii.

Groźby ze strony Węgier to duże wyzwanie dla UE, jak również potencjalna katastrofa dla Ukrainy, która już od prawie dwóch lat zmagania się z konfliktem z Rosją. Cofnięcie lub zablokowanie wsparcia finansowego i procesu akcesji byłoby poważnym ciosem dla kraju, który desperacko potrzebuje obu tych rzeczy.

Mimo to, anonimowy urzędnik uczestniczący w przygotowaniach do nadchodzącego szczytu UE jest pewny, że europejscy liderzy nie pozwolą na to. Według niego, co najmniej dwudziestu sześciu z nich jest gotowych spełnić swoje obietnice i znaleźć sposób na dostarczenie pomocy finansowej dla Kijowa, mimo potencjalnego weta ze strony Węgier.