Wykorzystanie grzałek przemysłowych

Grzałki przemysłowe, jak sama nazwa wskazuje są to urządzenia, lub elementy urządzeń służącymi do grzania. Najczęściej działają one dzięki energii elektrycznej. Charakteryzują się one bardzo dużą skutecznością oraz wydajnością. Jest to sprzęt bardzo energooszczędny, pracujący w zakresie bezpiecznych temperatur oraz mogą funkcjonować w wilgotnym środowisku. Obecnie na rynku możemy znaleźć kilka rodzajów grzałek przemysłowych, które zostały przedstawione w poniższym artykule.

Rodzaje grzałek przemysłowych 

Rynek grzałek przemysłowych stale się rozwija, pojawiają się nowe rodzaje, o różnych mocach, kształtach oraz rodzajach wyprowadzeń prądów. Mogą być także wykonane z różnych materiałów. Wybór odpowiedniej grzałki jest bardzo ważny do zachowania bezpieczeństwa. Grzałki przemysłowe powinny być dobrane w zależności od tego do czego będą użytkowane. 

Najpopularniejszym rodzajem grzałek przemysłowych są grzałki patronowe.  

Grzałki patronowe 

Ten rodzaj grzałek przemysłowych został skonstruowany w taki sposób, by wytwarzać maksymalnie największą ilość energii termicznej by wykorzystaniu jak najmniejszej powierzchni. Używane są w budowie wielu maszyn. Zbudowane są z rury osłonowej oraz elementu grzejnego, a maksymalna temperatura, którą mogą osiągnąć to 600 stopni Celsjusza. 

Grzałka spiralna

Grzałka spiralna, zwana też grzałką zwojową ma zastosowanie w nagrzewnicach, różnego rodzaju suszarniach i piecach. W porównaniu do innych rodzajów grzałek, zazwyczaj ma mały kształt, przy jednocześnie dużej mocy. Ponadto jest to jeden z najbardziej odpornych na wilgotność rodzajów grzałek przemysłowych. 

Grzałka pierścieniowa

Grzałka pierścieniowa, ze względu na swoją małą średnice jest używana głownie w miejscach trudno dostępnych. Najczęściej, dzięki dużej odporności na zalania oraz wysokiej mocy mocuje się je najczęściej we wtryskarkach oraz używa do podgrzewania różnego rodzaju części instalacji przemysłowych. 

Grzałka pierścieniowa powstaje najczęściej ze stali nierdzewnej oraz bazuje na mosiężnej konstrukcji, która zapewnia jej odpowiedni przepływ ciepła oraz pełni funkcję ochronną. 

Grzałka sylikonowa 

Jest to rodzaj grzałki wykorzystywany nie tylko w przemyśle ale również w życiu codziennym. Montuje się je w czajnikach, lub innego rodzaju podgrzewaczach żywności, oraz sterylizatorach czy innym sprzęcie medycznym. Wykonuje się je ze specjalnego rodzaju gumy sylikonowej. 

Gdzie są wykorzystywane grzałki przemysłowe? 

Grzałki przemysłowe, jak wskazuje sama nazwa wykorzystywane są w przemyśle, w wielu branżach. Można je odnaleźć w piecach służących do wytopu, które pracują na bardzo wysokich temperaturach ale także w gastronomi, w trakcie obróbki produktów spożywczych czy na przykład warzenia piwa. Oprócz tego są integralnym elementem sprzętów gospodarstwa domowego możemy je spotkać w czajnikach, pralkach a nawet suszarkach do włosów. 

Grzałki przemysłowe, dzięki swojej energooszczędności są niezwykle popularne i ułatwiają funkcjonowanie przedsiębiorstw ale i życie codzienne człowieka.