Ewolucja zawodu niani: VIP Niania zaskakuje polski rynek, stając się nowym trendem

Obecnie, opieka nad dzieckiem, nauka języków obcych oraz zarządzanie domowym gospodarstwem to już standard w obowiązkach niani. Supernianie, coraz bardziej popularne we Wspólnotach Europejskich, łączą w swoim zakresie obowiązków coraz więcej zadań. Ich zarobki proporcjonalnie wzrastają. Dlaczego więc coraz więcej rodzin decyduje się na zatrudnienie wysoce wykształconych i doświadczonych opiekunek? Czy ten model sprawdzi się również na rynku pracy w Polsce?

Niania VIP staje się nowym trendem na rynku pracy. Zwykła opieka nad dzieckiem przestała wystarczać. W ciągu ostatnich kilku lat na europejskim rynku usług opiekuńczych pojawiło się wiele ofert poszukujących tzw. niań VIP lub superniań. Tego typu profesjonalistki, dobrze wykształcone w temacie opieki nad dziećmi, zdobywają coraz większy rynek, zwłaszcza na terenie Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji. Są także coraz częściej spotykane w Szwajcarii oraz Austrii, ale także – co pokazują statystyki popularnych stron z ogłoszeniami – w Azji i na Bliskim Wschodzie.

Trend superniań jest związany przede wszystkim z kryzysem płacowym w sektorze publicznego szkolnictwa w USA i Zachodniej Europie. Zmiany zawodowe na supernianię są najczęściej wybierane przez doświadczonych nauczycieli, ale również pielęgniarki. Niania staje się coraz bardziej popularnym zawodem wśród absolwentów studiów pedagogicznych i psychologicznych. Głównym powodem są atrakcyjne zarobki i ciągle rosnące zapotrzebowanie na doświadczone, wielozadaniowe opiekunki.