Niedziela 10 marca 2024 – czy zakaz handlu zostanie zawieszony dla wygodniejszych zakupów wielkanocnych?

W okresie wiosennym, kiedy to zbliża się Wielkanoc, wiele rodzin zaczyna już myśleć o zakupach związanych z tymi świętami. Idealnym dniem na tego typu wyprawę do sklepu wydaje się być niedziela. Jednakże, aby plany te mogły zostać w pełni zrealizowane, musi to być niedziela handlowa, a nie ta objęta zakazem handlu. Czy zatem planowanie zakupów na drugą niedzielę marca, czyli 10-go, jest możliwe?

Powstaje takie pytanie ze względu na obietnice wielu ugrupowań politycznych, które podczas ostatniej kampanii wyborczej zapowiadały wprowadzenie zmian w przepisach dotyczących zakazu handlu w niedzielę. Planowane zmiany miały różne oblicza – od całkowitego zniesienia ograniczeń i powrotu do sytuacji, kiedy wszystkie niedziele były handlowe, po znaczne łagodzenie aktualnie obowiązujących zakazów.

Niestety, mimo iż rozpoczął się już trzeci miesiąc roku, jak dotąd nie wprowadzono żadnych zmian. Do tej pory tylko jedna niedziela była handlowa – ta przypadająca na 28 stycznia. W lutym natomiast wszystkie niedziele objęte były zakazem handlu. Jak więc wygląda sytuacja w marcu, miesiącu przypominającym o istotnych świętach, który od zawsze poprzedzała handlowa niedziela, tak jak to ma miejsce w okresie przed Bożym Narodzeniem?

W marcu jest jedna niedziela handlowa – Niedziela Palmowa, która poprzedza Wielkanoc. Znaczy to, że ci, którzy chcą zrobić duże zakupy na te święta koniecznie w niedzielę, muszą poczekać do 24 marca.