Od 1 maja wyższe ceny za pobyt w sanatoriach

Kontynuacja leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego może być realizowana poprzez leczenie uzdrowiskowe. Choć finansowane jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia, pacjent musi jednak pokrywać część kosztów związanych z zakwaterowaniem i wyżywieniem. Opłaty te różnią się ze względu na standard pokoju i termin turnusu. Od 1 maja zacznie obowiązywać tzw. sezon letni, wiążący się z podwyższonymi cenami. Jak prezentują się więc ceny w aktualnym roku?

Przebywanie w sanatorium ma potencjał do poprawy stanu zdrowia pacjenta oraz wzmocnienia jego organizmu. Oferta ta daje także możliwość odpoczynku. Aby jednak skorzystać z takiego leczenia, pacjent musi spełniać określone kryteria zdrowotne. Osoby chcące skorzystać z takiej formy rehabilitacji muszą być sprawne oraz samodzielne, ale jednocześnie potrzebować specjalistycznych zabiegów ze względu na występujące u nich schorzenia.

Jakie są ceny za pobyt w sanatoriach NFZ w tym roku?

Sanatoria NFZ są przeznaczone m.in. dla osób, które mają na celu odzyskanie sprawności po przebytych chorobach, wypadkach lub chorobach zawodowych. Pacjenci muszą jednak pokrywać koszty związane z zakwaterowaniem i wyżywieniem. Turnusy zazwyczaj trwają od 21 do 28 dni. Cena za jeden dzień pobytu w sanatorium jest ustalana przez Ministra Zdrowia i różni się w zależności od sezonu. Sezon I, czyli zimowy, obowiązuje od 1 października do 30 kwietnia, natomiast sezon II, czyli letni, obowiązuje od 1 maja do 30 września. Jakie będą więc ceny za jeden dzień pobytu w sanatorium od następnego miesiąca?

Stawki za pokoje jednoosobowe wynoszą: 40,9 zł – pokój z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym; 37,4 zł – pokój w studiu; 33,2 zł – pokój bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego.

W przypadku pokoi dwuosobowych stawki wynoszą odpowiednio: 27,3 zł – pokój z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym; 24,9 zł – pokój w studiu; 19,5 zł – pokój bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego.

Stawki za pokoje wieloosobowe to: 14,8 zł – pokój z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym; 13,6 zł – pokój w studiu; 11,9 zł – pokój bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego.

Sezon zimowy charakteryzuje się niższymi cenami w porównaniu do sezonu letniego, a także trwa o dwa miesiące dłużej. Osoby, które chcą obniżyć koszty swojego pobytu, mogą więc rozważyć wybór sanatorium w okresie od 1 października do 30 kwietnia.