Podatek od posiadaczy aut spalinowych: Polski rząd w drodze do porozumienia z Komisją Europejską

Ruchy polskiego rządu w kierunku osiągnięcia porozumienia z Komisją Europejską (KE) w sprawie zniesienia planów wprowadzenia podatku dla właścicieli samochodów na paliwa kopalne stały się coraz bardziej widoczne. W ciągu najbliższych tygodni, oczekuje się, że Polska otrzyma oficjalną wiadomość na ten temat prosto z Brukseli – takie informacje przekazał w rozmowie z PAP Biznes Jan Szyszko, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Niedawno odbyły się spotkania z udziałem wiceministra klimatu, Krzysztofa Bolesty. Głównym tematem dyskusji były aspekty klimatyczne zawarte w Krajowym Planie Odbudowy. Szczególny nacisk podczas tych rozmów położono na omówienie potencjalnego podatku od samochodów spalinowych – powiedział Szyszko, odnosząc się do niedawnej wizyty w Brukseli.

Polski rząd utrzymuje konsekwentne i mocne stanowisko, że proponowany podatek jest wyjątkowo niesprawiedliwy. Szyszko zaznaczył, że jeżeli „zielone” reformy w Polsce mają rozpocząć się od nałożenia podatku na najmniej zamożnych obywateli, co w praktyce oznaczałaby ta propozycja, to stanowiłoby to jedyną i finalną „zieloną” zmianę wprowadzoną w kraju.