Załatwianie PIT-u sprawia Ci trudności? Urząd Skarbowy może zrobić to za Ciebie w określonych sytuacjach

Złożenie deklaracji podatkowej PIT jest dla wielu obywateli zadaniem na tyle skomplikowanym, że decydują się powierzyć to zadanie innym specjalistom. Warto jednak zdać sobie sprawę, że współcześnie proces ten nie jest tak zawiły jak mogłoby się wydawać, a w pewnych sytuacjach przeprowadzany jest on prawie automatycznie. Nie jest to rzadkością, że urząd skarbowy samodzielnie rozliczy twoją deklaracje PIT. Ale kiedy tak się dzieje?

Automatyczne zadania urzędu skarbowego. Dla kogo to rozwiązanie?
Roczne zeznanie PIT możemy złożyć online, korzystając z dedykowanych programów, platformy e-Deklaracje czy opcji „Twój e-PIT”. Ten ostatni sposób jest szczególnie frapujący, gdyż pozwala na automatykę w składaniu rocznego zeznania podatkowego. Podatnicy mają do dyspozycji różnorodne opcje, które mogą ułatwić cały proces. Niektóre osoby nie muszą podejmować żadnych działań.

Podatnicy korzystający z formularza PIT-37 lub PIT-38 nie muszą robić nic na stronie „Twój e-PIT”. Ich zeznanie jest automatycznie przesyłane do urzędu skarbowego. Dodatkowo, jeśli rządowe obietnice okażą się prawdziwe, podatnicy korzystający z formularza PIT-36 dołączą do tej grupy w 2024 roku. Niemniej jednak, w tym przypadku (a także w przypadku formularza PIT-28, który również jest generowany automatycznie) konieczne jest uzupełnienie danych podatkowych, inaczej roczna deklaracja nie zostanie wysłana na czas.