Chiński przedstawiciel apeluje do uczestników COP28: Bez konsensusu w sprawie paliw kopalnych, sukces jest niemożliwy…

Xie Zhenhua, chiński dyplomata ds. klimatu, wyraził swą opinię na temat trwających, skomplikowanych rozmów podczas szczytu COP28. Wskazał, że choć zauważalny jest pewien postęp w negocjacjach dotyczących rezygnacji z paliw kopalnych, to jednak brak porozumienia w tej kwestii może zagrozić powodzeniu całego spotkania odbywającego się w Dubaju.

Zdaniem Xie, szanse na triumf klimatycznego szczytu COP28 są niezmiernie niewielkie, jeśli delegacje poszczególnych krajów nie zdołają osiągnąć kompromisu i wypracować wspólnego stanowiska w sprawie stopniowego zaniechania korzystania z paliw kopalnych. Przypomniał przy tym, że ten problem jest głównym tematem debaty odbywającej się na Bliskim Wschodzie, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Chiński dyplomata o dużym doświadczeniu w negocjacjach klimatycznych podkreślił, że choć finalne porozumienie COP28 dotyczące paliw kopalnych może nie spełniać wszystkich oczekiwań, to jednak musi zostać przyjęte przez wszystkie strony, reprezentujące bardzo zróżnicowane stanowiska w tej kwestii.