Zarobki w branży IT osiągają rekordowe wartości, o których reszta Polaków może jedynie marzyć

Większość polskiej populacji może tylko pomarzyć o takich zarobkach jakie dostępne są dla programistów. Niezaprzeczalnym jest fakt, że płace w innych sektorach gospodarki nie mają porównania do tych, które oferowane są dla specjalistów IT. Najnowszy raport przedstawia jasny obraz sytuacji – pensje w branży informatycznej ponownie poszły w górę. Są one na tyle atrakcyjne, że ilość aplikantów na jedno stanowisko pracy dochodzi często do liczby stu.

Wysoka wysokość wynagrodzeń oraz ich stały wzrost to charakterystyka sektora IT, chociaż tempo zwiększania się płac już nie jest tak dynamiczne jak wcześniej – to główne wnioski z najnowszego raportu portalu No Fluff Jobs. Badanie objęło analizę ponad 250 tys. ogłoszeń o pracę. Średnia krajowa pensja, która obecnie wynosi 7 545 zł, sprawia, że kwoty proponowane przez firmy IT wydają się być nieosiągalne dla pracowników z innych sektorów. Przeciętny specjalista IT ma szansę na trzykrotność średniej krajowej, a przynajmniej dwa razy tyle.

W dziedzinie programowania zorientowanego na Frontend, która obejmuje projektowanie wyglądu stron internetowych i aplikacji, proponowane są zarobki od 16 do 22 tys. zł netto.

W przypadku specjalizacji DevOps, polegającej na zapewnieniu skutecznej współpracy między zespołami programistów i informatyków, wynagrodzenia oscylują w granicach 18-25 tys. zł netto.