Złapanie groźnego przestępcy poszukiwanego na podstawie trzech listów gończych przez "Łowców Głów"

Zasłużeni oficerowie z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach dokonali zatrzymania Piotra H., 55-letniego mężczyzny, który był ścigany na podstawie aż trzech listów gończych. Podejrzany, za którym toczyły się liczne sprawy sądowe, został ukarany wyrokiem łączącym 12 lat i 2 miesiące pozbawienia wolności. Funkcjonariusze, znani również jako „łowcy głów”, odkryli, że poszukiwany mężczyzna usiłował ukryć się przed wymiarem sprawiedliwości, przemieszczając się między różnymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Jednak ich nieustępliwość zaowocowała jego schwytaniem po powrocie do ojczyzny, a zatrzymanie nastąpiło na terenie powiatu gliwickiego.

Wartościowi funkcjonariusze zwani „łowcami głów” z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach byli odpowiedzialni za śledzenie i finalne zatrzymanie 55-letniego Piotra H., którego poszukiwała policja na podstawie trzech listów gończych wydanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie i Sąd Rejonowy w Zabrzu. Żywot tego mężczyzny, dawniej wpływowego członka półświatka gliwickiego, zostanie teraz ograniczony do 12 lat i 2 miesięcy spędzonych za kratami. Skazany został za prowadzenie zorganizowanej grupy przestępczej, rabunek, nielegalne posiadanie broni, a także za brutalne pobicia z użyciem niebezpiecznego narzędzia. W swojej przeszłości Piotr H. już odbywał kary pozbawienia wolności sumujące się do kilkunastu lat za popełnione przestępstwa, w tym takie jak ataki na życie i zdrowie innych osób czy też przestępstwa związane z narkotykami.

Poszukiwania Piotra H. rozpoczęły się w październiku 2023 roku z inicjatywy policjantów z Zabrza. Ze względu na powagę sytuacji, na początku bieżącego roku ściganie tego mężczyzny zostało przejęte przez „łowców głów” z KWP w Katowicach. Początkowe dochodzenie ujawniło, że podejrzany najprawdopodobniej znajduje się poza granicami naszego kraju, ukrywając się w różnych krajach Unii Europejskiej i często zmieniając środki transportu. W związku z tym, na wniosek pracujących nad sprawą policjantów, rozpoczęto procedurę wydania Europejskiego Nakazu Aresztowania. Zanim jednak doszło do jej finalizacji, dochodzenie ujawniło, że 55-letni mężczyzna planuje powrócić na Śląsk, a konkretnie do miejscowości położonej w pobliżu Toszka. To właśnie tam, w minionym tygodniu, „łowcy głów” zatrzymali poszukiwanego. Podejrzany był zaskoczony nagłym pojawieniem się policji i nie stawiał oporu podczas wykonywania czynności służbowych przez funkcjonariuszy. Już teraz przebywa w areszcie.